Haber Avrasya

Lisede şirket kurup, girişimci oldular

Lisede şirket kurup, girişimci oldular
130
12 Haziran 2019 - 13:04

Diyarbakır

Diyarbakır Gaffar Okan Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 4 öğrenci kurdukları şirket bünyesinde tasarladıkları ürünleri üreterek, satışını yapıyor.

Gençleri girişimciliğe yönlendirmek ve bu konuda farkındalık oluşturulması amacıyla Genç Başarı Eğitim Vakfı'nın düzenlemiş olduğu “Gençbizz Girişimcilik Projesi'ne katılan Gaffar Okan Anadolu Lisesi öğrencileri, sıfır sermaye ile “Rebenok Gençbizz” şirketini kurdu.

Yılın girişimcisi olmak isteyen öğrenciler ekip kurarak, anti bakteriyel kumaştan cüzdan, pazar çantası ve çanta kılıfı üretme fikrini geliştirdi.

Tasarladıkları ürünler için proje süresince kurdukları vergiye tabi olmayan mini şirket vasıtasıyla üretim yapan öğrenciler 100'ün üzerinde de ön sipariş aldı.

“Renk ve kumaş seçeneğimiz var”

Aynı zamanda Gaffar Okan Anadolu Lisesi'nde din kültürü dersi öğretmeni olan proje koordinatörü Kübra Bahadır Güneş, AA muhabirine, bir süre önce Genç Başarı Eğitim Vakfı'nın düzenlediği girişimcilik yarışmasına katılmak için proje hazırladıklarını anlattı.

Bu kapsamda çok yönlü kullanılabilen bir ürün yapmaya karar verdiklerini ifade eden Güneş, çalışmalar sonucunda cüzdan, pazar ve plaj çantası ile çanta kılıfı olarak kullanılabilen ürünler tasarladıklarını aktardı.

Öğrencileri geleceğe hazırlamayı hedeflediklerini dile getiren Güneş, şöyle konuştu:

“Çantamız anti bakteriyel ve çevreyi kirletmiyor. Ev hanımı bunu cüzdan olarak yanına alabiliyor, bir şeyler satın aldığında pazar çantasına dönüştürebiliyor. Birden fazla renk ve kumaş seçeceğimiz var. Müşterilerimizi isterlerse desen çalışması da yapıyoruz. 100'ün üzerinde sipariş aldık. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda üretim yapıyoruz.”

“Bakış açım genişledi”

Şirketin genel müdürü Havva Kozat, sıfır sermayeyle kendi şirketlerini kurup, üretime başlamanın sevincini yaşadıklarını söyledi.

Proje sayesinde girişimcilik, üretim ve pazarlama konusunda bilgi edindiğini işaret eden Kozat, “Bu proje sayesinde insanlarla nasıl iletişim kuracağımı öğrendim. Daha çok sosyalleştim, bakış açım genişledi. Arkadaşlarım bu tür sosyal projelere katılsın. Hem kendi kişisel gelişimleri hem de dış dünyayla ilişkileri gelişir.” ifadesini kullandı.

“Uyumlu bir şekilde çalıştık”

Şirketin üretim departmanı sorumlusu Hüseyin Bengü de yeni fikirler geliştirmeye çalıştıklarını anlattı.

Bengü, “Çok yönlü kullanılabilecekleri bir ürün geliştirmiş durumdayız. Ekip olarak uyumlu bir şekilde çalıştık.” dedi.

Böyle bir projede yer aldıkları için kendilerini şanslı hissettiklerini dile getiren Bengü, şöyle konuştu:

“Girişimci bireyler olarak toplumda yer edinmeye çalışıyoruz. İlerde kurabileceğimiz bir şirket olursa bunun ön temellerini atmayı öğrendik. Öğrenciler sadece derslere odaklanmamalı. Bizler toplumun içinde yer almalıyız. Öğrenci arkadaşlarıma girişimci olmalarını tavsiye ediyorum. Daha önce hedefimde sadece doktor olmak vardı. Şimdi ise gelecekte büyük bir şirket kurup Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyorum.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.