1. http://www.haberavrasya.com/
 2. SAĞLIK

Kategori : SAĞLIK

Yayınlama Tarihi:28.04.2017 22:20:00

310 Defa okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Çokan, suikast girişimi davasına ilişkin, "Savcı, olayın yeterince aydınlandığı kanaatindeyse mütalaasını sunmasında usule aykırı bir durum olmadığı için garip de bir durum yok." dedi.

MUĞLA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Halit Çokan, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın ikinci duruşmasının beşinci gününde gelinen noktayı, AA muhabirine değerlendirdi.

Davanın ikinci duruşmasında delillerin toplandığını ve tanıkların dinlendiğini anlatan Çokan, tanıkların dinlenmesi sırasında özellikle sanıkların çok detaylı ve ayrıntılı sorular sorması nedeniyle yargılamanın çok uzun sürdüğünü söyledi.

Gelinen aşamada cumhuriyet savcısının sanıkların cezalandırılması talebiyle ilgili mütalaasını sunduğunu belirten Çokan, "Şimdi bundan sonraki aşamada, dinlenen tanıklarla ilgili ve cumhuriyet savcısının sunmuş olduğu mütalaaya karşı sanıkların beyanları, savunmaları alınacak. Eğer sayın mahkeme, bu aşama itibarıyla araştırılmasını uygun ya da gerekli gördüğü birtakım deliller varsa bunları toplayacaktır. Değilse bu, savunmalar üzerinden nihayete götürecektir." diye konuştu.

"Savcının mütalaasını ne zaman sunacağı kendi takdiridir"

Çokan, şöyle devam etti:

"Mahkemelerde üç özne vardır. Birincisi iddia eden savcılık tarafı, ikincisi savunma tarafı, üçüncüsü ise yargı yani mahkemeler. Cumhuriyet savcısının esasa ilişkin mütalaasını ne zaman sunacağı kendi takdiridir. Nihayetinde delillerin toplandığı kanaatindeyse ve sanıklarla ilgili araştırılması gereken bir hususun olmadığı kanaatindeyse, ayrıca olayın yeterince aydınlandığını düşünüyorsa cumhuriyet savcısı olaya ilişkin mütalaasını sunabilir. Bu, şuna benzer: Herhangi bir sanığın kalkıp, 'Arkadaş, ben savunmamı sunmak istiyorum, cumhuriyet savcısını dinlemek ya da katılan tarafın iddialarını dinlemek istemiyorum.' demesi ne kadar tabii hak ise cumhuriyet savcısının da gelinen aşama itibarıyla olayın yeterince aydınlandığı kanaatindeyse onun mütalaasını sunmasında usule aykırı herhangi bir yön yok.

Dolayısıyla burada usule aykırı bir durum olmadığı için garip de bir durum yok."

Muhabir: Durmuş Genç,Levent Kişi

'Usule aykırı bir durum olmadığı için garip de bir durum yok'

310 Defa okundu.

Facebookla Yorum yaz

Yorumlar

Bu içeriğe ait ilk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazınız

 • Hakkari'de 153 bin av fişeği ele geçirildi
  Hakkari'de bir kamyonda yapılan aramada 153 bin 250 av fişeği ele geçirildi.
   01.05.2017
  Hakkari'de 153 bin av fişeği ele geçirildi
  Hakkari'de bir kamyonda yapılan aramada 153 bin 250 av fişeği ele geçirildi.
   01.05.2017

  Editörün Seçimi

  Çok Okunanlar

  • Haber
  • Video
  • Foto Galeri