1. http://www.haberavrasya.com/
 2. YAŞAM

Kategori : YAŞAM

Yayınlama Tarihi:11.11.2016 16:03:00

439 Defa okundu.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan bir grup Suriyeli, tarihi Harran ilçesinde sahipleri tarafından kullanılmayan 250 yıllık konik kubbeli evleri kendilerine yuva edindi.

ŞANLIURFA-Halil Fidan

Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin ağırlandığı kentlerin başında gelen Şanlıurfa'da, çok sayıda misafir Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca oluşturulan çadır ve konteyner kentlerde barınıyor. 500 bin Suriyeli'nin bulunduğu ilde sığınmacılardan bir kısmı da çeşitli ilçelerde kiraladıkları evlerde yaşamayı tercih ediyor.


Harran ilçesindeki sığınmacılardan bazıları da sahipleri tarafından kullanılmayan külah biçimindeki, kare veya kareye yakın bir altyapı üzerine bindirme tekniğinde örülerek oluşturulan tarihi konik kubbeli evleri onararak burada kalıyor.

Ailesiyle iki yıl önce Türkiye'ye gelen Cemal Süleyman (46), AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayatta kalmak adına evlerini terk ederek Türkiye'ye sığındıklarını söyledi. Bir süre başka yerlerde kaldıklarını, daha sonra Harran'a geldiklerini anlatan Süleyman, sahibi tarafından kullanılmayan konik kubbeli bir evi onarıp yerleştiklerini ifade etti.

Süleyman, Harran'a alıştıklarını ve mutlu olduklarını aktararak, şu değerlendirmede bulundu:

"Halep'e bağlı Münbiç'te önceden mutlu bir hayatımız vardı. Sonra çatışmalar başladı. Savaştan, ölümden, açlıktan kaçtık, yaşamak için buraya geldik. Yaklaşık 2 yıldır Şanlıurfa'dayız. Önce başka kentlerde kaldık. Sonrasında burada iş bulup geldik. Harran'da çok sayıda bu şekilde ev var ve kullanılmıyor. Biz de bu evleri onarıp yerleştik. Yazın hava sıcak olmasına rağmen, evin içi baya serindi, kışın da muhtemelen sıcak olur. Bu anlamda rahatız. Allah'a şükür bir sıkıntımız yok, ailemle burada kalıyoruz."

Harran'ın konik kubbeli evleri sığınmacılara yuva oldu

439 Defa okundu.

Facebookla Yorum yaz

Yorumlar

Bu içeriğe ait ilk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazınız

 • Hakkari'de 153 bin av fişeği ele geçirildi
  Hakkari'de bir kamyonda yapılan aramada 153 bin 250 av fişeği ele geçirildi.
   01.05.2017
  Hakkari'de 153 bin av fişeği ele geçirildi
  Hakkari'de bir kamyonda yapılan aramada 153 bin 250 av fişeği ele geçirildi.
   01.05.2017

  Editörün Seçimi

  Çok Okunanlar

  • Haber
  • Video
  • Foto Galeri