1. http://www.haberavrasya.com/
 2. YAŞAM

Kategori : YAŞAM

Yayınlama Tarihi:10.11.2016 16:03:00

457 Defa okundu.

Niğde'de "Geleceğimi Gümüşle İşliyorum, Engellerimi Aşıyorum" projesi kapsamında oluşturulan atölyede, 30 engelliye 9 ay boyunca gümüş işleme eğitimi verildi.

NİĞDE

Türkiye Sakatlar Derneği Niğde Şubesi'nin SODES desteğiyle hayata geçirdiği "Geleceğimi Gümüşle İşliyorum, Engellerimi Aşıyorum" projesi kapsamında dernek bünyesinde oluşturulan atölyede, engellilere 9 ay süreyle gümüş işleme eğitimi verildi.

Türkiye Sakatlar Derneği Niğde Şube Başkanı Songül Çalışkan, derneğin atölyesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, gümüş işlemeciliğinin Türkiye’de engellilere yönelik açılan tek kurs olduğunu belirtti.

Gümüş işlemeciliğiyle takı, süs eşyaları, aksesuarlar, büro ve ofislerde kullanabilecek eşyalar gibi malzemeler ürettiklerini aktaran Çalışkan, şu değerlendirmede bulundu:

"Kursu açma amacımız bir şeyleri paylaşarak üretebilmekti. Fakat gördük ki çok güzel ürünler meydana çıkıyor. Bundan sonra amacımız ürünleri satışa sunabilmek. Engellilerimizin yapmış olduğu ürünleri öncelikle Niğde’ye, sonra da Türkiye’ye örnek bir çalışma olarak göstermek istiyoruz. Engellilerimizin meslek sahibi olmalarını istiyoruz."

Çalışkan, 9 aylık kursun tamamlandığını, 30 engellinin gümüş işleme ustası olduğunu ve kursta yapılan çalışmalarının gelecek hafta cuma günü sergileneceğini dile getirdi.

Kurs eğitmeni Celalettin Güneş, kursta ham ve alaşım halindeki gümüşü 925 ayara düşürdüklerini anlatarak, "Bunun sonucunda takı ve süs eşyası gibi üretimler elde ettik. Öğrenme yetileri yüksek. Doğrusu ben bu kadar ürün elde edeceğimizi düşünmüyordum." dedi.

Kursiyerlerden engelli İbrahim Pınar (42), eğitmenleri Güneş'in sayesinde çok güzel şeyler yaptıklarını söyledi.

Muhabir: Muhammed Yasir Aydoğan

Engelliler 9 ayda gümüş işleme ustası oldu

457 Defa okundu.

Facebookla Yorum yaz

Yorumlar

Bu içeriğe ait ilk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazınız

 • Hakkari'de 153 bin av fişeği ele geçirildi
  Hakkari'de bir kamyonda yapılan aramada 153 bin 250 av fişeği ele geçirildi.
   01.05.2017
  Hakkari'de 153 bin av fişeği ele geçirildi
  Hakkari'de bir kamyonda yapılan aramada 153 bin 250 av fişeği ele geçirildi.
   01.05.2017

  Editörün Seçimi

  Çok Okunanlar

  • Haber
  • Video
  • Foto Galeri