1. http://www.haberavrasya.com/
 2. YAŞAM

Kategori : YAŞAM

Yayınlama Tarihi:11.11.2016 16:03:00

494 Defa okundu.

zmir'de, öğrencilere annelerinin yaptığı sulu yemekleri sunan lise yemekhanesi, daha önce fast foodu tercih eden öğrencilerin yemek alışkanlığını değiştirdi.

İZMİR-Halil Şahin

Bornova ilçesindeki eğitimin tam gün olduğu Cem Bakioğlu Anadolu Lisesinde, öğrencilere öğle yemeğinde annelerin hazırladığı sofraları aratmayan seçenekler sunuluyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında yapılan "Beslenme Dostu Okul Projesi" kapsamında "Beslenme Dostu Okul" seçilen okulda öğrencilere fast food yerine zengin çeşitte çorba, sebze ve et yemekleri, salatalar, sütlü tatlılar, yoğurt, ayran, taze sıkılmış meyve suları sunuluyor. Lezzetiyle öğrencilerin sevgisini kazanan yemekler, öğrencilerin gıda tüketimindeki tercihlerini değiştirdi. Daha önce öğle yemeklerini fast food ürünlerle geçiştiren liseliler, artık sulu yemeklere yöneldi. Hamburger ve tost yiyen öğrenciler çorba, zeytinyağlı dolma, yoğurt, salata gibi yemekleri tercih etmeye başladı.

Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, MEB'in çocukların sağlıklı beslenmeleri konusunda gerekli çalışmaları yaptığını belirterek, özellikle obeziteye karşı etkin mücadele verildiğini söyledi.

Öğencileri, fast food yiyeceklerden uzaklaştırmak için damak tadlarına uygun, hijyenik ortamlarda hazırlanmış yemeklere, taze sebze ve meyvelere teşvik ettiklerini vurgulayan Kadıoğlu, "Beslenme dostu olan bu okulumuzda çocuklarımızı hazır gıdalardan ziyade annelerinin yapmış olduğu sulu yemeklerle beslenmeleri yönünde teşvik ediyoruz. Bundan güzel sonuçlar alıyoruz. Daha önce öğrenciler genelde fast food yemek tarzına meyilliydi. Anne yemeği dediğimizi sulu gıda yiyeceklerin hijyen kurallarına göre hazırlanıp sunulmasından sonra öğrencilerimiz bu yemekleri daha çok tercih eder hale geldi" dedi.

Öğrencilerin en çok çorbayı sevdiğini ifade eden Topçu, şöyle konuştu:

"Çorbalardan sonra etli yemekler seviliyor. Yemekhanede yemek yiyen sayısı 50'lerden 240'lara çıktı. Yemekhanenin yanı sıra kantinde de sağlıklı beslenme için taze meyve satıyoruz. Meyve suyu içmek isteyene taze sıkılmış olarak veriyor, süt ve ayran öneriyoruz. Fast food çağında müthiş bir başarı."

Anne yemeği 'fast food'u yendi

494 Defa okundu.

Facebookla Yorum yaz

Yorumlar

Bu içeriğe ait ilk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazınız

 • Hakkari'de 153 bin av fişeği ele geçirildi
  Hakkari'de bir kamyonda yapılan aramada 153 bin 250 av fişeği ele geçirildi.
   01.05.2017
  Hakkari'de 153 bin av fişeği ele geçirildi
  Hakkari'de bir kamyonda yapılan aramada 153 bin 250 av fişeği ele geçirildi.
   01.05.2017

  Editörün Seçimi

  Çok Okunanlar

  • Haber
  • Video
  • Foto Galeri